Svenska Bågskytteförbundet

Fyrisfälten
Nationell tävling
Arrangör
BSK Sturarna
Plats
Ekebyboda
Datum
2018-05-12
Rond
Fält
Distans/Pilar
2 distanser / 72 pilar
Information
Externa länkar
Skyttar
Tävlingsinfo
Resultat
RED - Recurve Elit Damer.
Rank
Skytt
Klubb
1
2
Totalt
Snitt
6
5
1
159
151
310
4,31
16
11
2
128
127
255
3,54
3
9
REH - Recurve Elit Herrar.
Rank
Skytt
Klubb
1
2
Totalt
Snitt
6
5
1
2
3
132
76
208
2,89
4
4
RJH - Recurve Junior 16 Herrar
Rank
Skytt
Klubb
1
2
Totalt
Snitt
6
5
1
141
129
270
3,75
5
11
BEH - Barebow Elit Herrar.
Rank
Skytt
Klubb
1
2
Totalt
Snitt
6
5
1
188
168
356
4,94
29
23
2
183
172
355
4,93
21
30
3
Timo Leskinen
Vaasan Diana-57
179
166
345
4,79
15
35
4
177
159
336
4,67
17
22
5
174
156
330
4,58
15
19
6
173
156
329
4,57
18
18
7
Pasi Ahjokivi
Wilhelm Tell, Helsinki
160
153
313
4,35
10
22
8
Juha Rosendahl
Robin Hood, Espoo
159
143
302
4,19
9
18
9
149
147
296
4,11
12
13
10
158
138
296
4,11
6
21
11
154
140
294
4,08
7
17
12
154
137
291
4,04
10
16
13
Rune Edvardsen
Hvaler IL Bueskyttere
142
133
275
3,82
9
15
14
142
117
259
3,6
9
13
15
133
106
239
3,32
6
10
BSD - Barebow Senior 21 Damer
Rank
Skytt
Klubb
1
2
Totalt
Snitt
6
5
1
129
113
242
3,36
3
13
2
81
49
130
1,81
0
3
BED - Barebow Elit Damer.
Rank
Skytt
Klubb
1
2
Totalt
Snitt
6
5
1
153
149
302
4,19
12
18
2
140
141
281
3,9
9
13
3
Anne Viljanen
Wilhelm Tell, Helsinki
135
142
277
3,85
9
13
4
142
133
275
3,82
10
13
5
131
138
269
3,74
3
19
6
141
127
268
3,72
9
9
7
Inger Edvardsen-Fjelstad
Hvaler IL Bueskyttere
123
125
248
3,44
7
9
BMH - Barebow Master 50 Herrar
Rank
Skytt
Klubb
1
2
Totalt
Snitt
6
5
1
144
140
284
3,94
6
17
2
146
132
278
3,86
5
15
3
119
109
228
3,17
4
9
4
115
111
226
3,14
6
10
5
109
81
190
2,64
1
8
BCH - Barebow Cadett 13 Herrar
Rank
Skytt
Klubb
1
2
Totalt
Snitt
6
5
1
141
134
275
3,82
3
18
2
143
130
273
3,79
4
14
BJD - Barebow Junior 16 Damer
Rank
Skytt
Klubb
1
2
Totalt
Snitt
6
5
1
147
137
284
3,94
11
16
2
161
122
283
3,93
9
10
3
136
105
241
3,35
3
8
BJH - Barebow Junior 16 Herrar
Rank
Skytt
Klubb
1
2
Totalt
Snitt
6
5
1
157
126
283
3,93
12
12
CEH - Compound Elit Herrar.
Rank
Skytt
Klubb
1
2
Totalt
Snitt
6
5
1
201
199
400
5,56
45
22
2
193
201
394
5,47
41
24
3
Pekka Loitokari
Riihi-Jouset, Riihimäki
198
192
390
5,42
36
30
4
198
191
389
5,4
39
23
5
193
195
388
5,39
39
23
6
Mika Rutonen
Varkauden Jousiampujat
196
189
385
5,35
34
30
7
Arto Kangasmäki
Jyväs-Sulka, Jyväskylä
187
188
375
5,21
27
33
8
Vesa Peltoniemi
Kurikan Ryhti
187
186
373
5,18
29
30
9
Tuomo Laakso
Riihi-Jouset, Riihimäki
186
179
365
5,07
23
33
10
184
179
363
5,04
28
20
11
182
179
361
5,01
24
29
12
171
187
358
4,97
24
29
13
180
175
355
4,93
21
28
14
174
174
348
4,83
19
28
15
173
169
342
4,75
18
27
CJH - Compound Junior 16 Herrar
Rank
Skytt
Klubb
1
2
Totalt
Snitt
6
5
1
194
192
386
5,36
36
29
2
191
186
377
5,24
31
29
3
175
171
346
4,81
22
16
4
162
177
339
4,71
19
22
5
155
170
325
4,51
11
28
CCH - Compound Cadett 13 Herrar
Rank
Skytt
Klubb
1
2
Totalt
Snitt
6
5
1
191
197
388
5,39
35
30
2
170
154
324
4,5
15
20
CED - Compound Elit Damer.
Rank
Skytt
Klubb
1
2
Totalt
Snitt
6
5
1
195
182
377
5,24
29
32
2
185
187
372
5,17
30
26
3
189
180
369
5,12
28
27
4
Anne Lantee
Robin Hood, Espoo
190
179
369
5,12
24
34
5
180
186
366
5,08
31
23
6
Heli Raunio
Arcus ry
174
183
357
4,96
25
24
7
Susanna Makkonen
Järvenpään Jousiampujat
171
170
341
4,74
19
21
LEH - Longbow Elit Herrar.
Rank
Skytt
Klubb
1
2
Totalt
Snitt
6
5
1
156
122
278
3,86
14
10
2
143
125
268
3,72
6
12
3
144
122
266
3,69
7
12
4
136
100
236
3,28
5
11
5
134
100
234
3,25
2
9
6
93
87
180
2,5
2
7
LED - Longbow Elit Damer.
Rank
Skytt
Klubb
1
2
Totalt
Snitt
6
5
1
133
84
217
3,01
9
6
2
120
57
177
2,46
0
7
IEH - Instinctive Elit Herrar.
Rank
Skytt
Klubb
1
2
Totalt
Snitt
6
5
1
158
120
278
3,86
7
16