Svenska Bågskytteförbundet

Swedish Open Fält
Internationell tävling
Arrangör
Angereds BS
Plats
Mystängen 14, 425 65 Hisings Kärra, Sweden
Datum
2017-05-25 - 2017-05-27
Rond
Fält
Distans/Pilar
2 distanser / 144 pilar
Information
Externa länkar
Skyttar
Tävlingsinfo
Resultat
RVH - Recurve Veteran 60 Herrar
Rank
Skytt
Klubb
1
2
Totalt
Snitt
6
5
1
286
304
590
4,1
17
35
RCH - Recurve 13 Men
Rank
Skytt
Klubb
Kval
Snitt
6
5
Elim-1
Elim-2
Semi
Final
1
4,65
31
49
175
3
2
4,24
24
36
152
2
3
3,87
17
31
137
1
RJH - Recurve 16 Men
Rank
Skytt
Klubb
Kval
Snitt
6
5
Semi
Final
1
4,24
22
39
2
Michael Stockner
TSV Natternberg
4,17
25
29
3
3,45
10
21
4
3,01
6
12
RM - Recurve Men
Rank
Skytt
Klubb
Kval
Snitt
6
5
Elim-1
Elim-2
Semi
Final
1
4,76
43
49
172
6
2
Henrik Elsasser
1.BSC Karlsruhe
4,66
32
51
169
5
3
4,71
36
45
178
8
4
4,54
31
41
173
7
5
Sprenger Karsten
RSV Detmold Klüt
4,67
31
49
168
4
-
-
6
JonIvar Nesset
Askim Bueskyttere
4,48
33
29
160
3
-
-
7
4,26
24
39
157
2
-
-
8
Henrik Eriksson
4,34
22
42
146
1
-
-
9
Sigmund Lindberget
Elverum BS
4,21
21
35
-
-
-
-
10
4,06
14
41
-
-
-
-
11
3,56
14
27
-
-
-
-
12
Jens Schneider
TSV Natternberg
3,06
7
9
-
-
-
-
13
3,05
8
11
-
-
-
-
14
2,75
6
13
-
-
-
-
RW - Recurve Women
Rank
Skytt
Klubb
Kval
Snitt
6
5
Elim-1
Elim-2
Semi
Final
1
4,65
42
40
169
8
2
4,3
23
32
160
7
3
4,77
42
41
158
6
4
Daniela Klesmann
German Shooting Federation
4,59
34
35
157
5
5
Line Blomén Ridderström
Klepp BS
4,39
27
39
157
4
-
-
6
4,25
29
30
149
3
-
-
7
4,24
19
34
149
2
-
-
8
3,94
15
31
142
1
-
-
9
3,93
22
26
-
-
-
-
10
3,81
10
33
-
-
-
-
11
3,69
13
26
-
-
-
-
12
3,45
13
20
-
-
-
-
BMH - Barebow Master 50 Herrar
Rank
Skytt
Klubb
1
2
Totalt
Snitt
6
5
3
274
306
580
4,03
18
33
BCD - Barebow 13 Women
Rank
Skytt
Klubb
Kval
Snitt
6
5
Elim-1
Elim-2
Semi
Final
1
3,71
8
28
1
1
BJD - Barebow 16 Women
Rank
Skytt
Klubb
Kval
Snitt
6
5
Semi
Final
1
3,17
6
19
2
1,98
3
9
BM - Barebow Men
Rank
Skytt
Klubb
Kval
Snitt
6
5
Elim-1
Elim-2
Semi
Final
1
4,7
39
43
164
2
2
Matthias Penzlin
German Shooting Federation
4,39
23
40
160
1
3
4,75
38
48
172
4
4
Timo Leskinen
Vaasan Diana-57
4,64
32
42
168
3
5
4,28
16
41
157
-
-
-
6
4,37
26
38
152
-
-
-
7
Juha Rosendahl
Robin Hood
4,14
18
32
152
-
-
-
8
4,3
20
36
152
-
-
-
9
Richard Klesmann
German Shooting Federation
4,08
17
34
149
-
-
-
10
3,88
15
30
140
-
-
-
11
4,19
24
31
137
-
-
-
12
3,9
13
33
135
-
-
-
13
3,78
11
31
-
-
-
-
14
3,77
15
32
-
-
-
-
15
Thomas Lefèvre
Bueskydning Lavia København
3,77
12
24
-
-
-
-
16
3,76
12
29
-
-
-
-
17
3,7
17
22
-
-
-
-
18
3,64
9
28
-
-
-
-
19
3,2
7
18
-
-
-
-
20
3,19
10
13
-
-
-
-
21
2,94
7
18
-
-
-
-
BMD - Barebow 50 Women
Rank
Skytt
Klubb
Kval
Snitt
6
5
Elim-1
Elim-2
Semi
Final
1
3,43
10
19
132
3
2
Carmen Schott
Archery 1447
3,24
12
21
113
1
3
Birgit Büttner
Kgl. priv. SG 1447 Aschaffenbu
3,24
10
19
113
2
BMH - Barebow 50 Men
Rank
Skytt
Klubb
Kval
Snitt
6
5
Elim-1
Elim-2
Semi
Final
1
Peter Schott
Archery 1447
4,28
21
47
151
4
2
Jürgen Scharf
Kgl. priv. SG 1447 Aschaffenbu
4,03
19
35
148
3
3
Henry Arvidsson
3,78
17
24
140
2
4
3,9
14
30
124
1
5
2,4
7
13
-
-
-
-
BW - Barebow Women
Rank
Skytt
Klubb
1
2
Totalt
Snitt
6
5
1
289
308
597
4,15
14
43
2
Ulrike Koini
German Shooting Federation
288
297
585
4,06
20
28
3
Anne Viljanen
Wilhelm Tell
269
311
580
4,03
17
33
4
252
303
555
3,85
10
36
5
238
238
476
3,31
4
19
6
204
243
447
3,1
7
11
7
163
195
358
2,49
4
13
CCD - Compound 13 Women
Rank
Skytt
Klubb
Kval
Snitt
6
5
Elim-1
Elim-2
Semi
Final
1
5,06
52
59
195
1
CCH - Compound 13 Men
Rank
Skytt
Klubb
Kval
Snitt
6
5
Elim-1
Elim-2
Semi
Final
1
5,33
64
59
194
2
2
4,71
39
40
173
1
CJD - Compound 16 Women
Rank
Skytt
Klubb
Kval
Snitt
6
5
Semi
Final
0
4,79
37
54
1
Teresa Wellner
TSV Natternberg
4,76
36
51
2
4,8
38
53
CJH - Compound 16 Men
Rank
Skytt
Klubb
Kval
Snitt
6
5
Elim-1
Elim-2
Semi
Final
1
5,15
56
55
170
3
2
Anders Faugstad
Klepp BS
5,26
72
43
183
4
3
5,29
62
61
164
1
4
5,09
58
53
166
2
5
Jakob Csikos
Varde Bueskyttelaug
4,7
35
50
-
-
-
-
6
4,47
26
47
-
-
-
-
7
4,18
18
37
-
-
-
-
CM - Compound Men
Rank
Skytt
Klubb
1
2
Totalt
Snitt
6
5
1
Henrik Hornung
Marstall Bogensport
397
407
804
5,58
89
50
2
Jens Asbach
German Shooting Federation
394
407
801
5,56
92
41
3
Njål Åmås
Klepp BS
395
404
799
5,55
91
42
4
Florian Stadler
TSV Natternberg
392
406
798
5,54
88
46
5
Yannick Schütz
German Shooting Federation
391
400
791
5,49
85
47
6
391
399
790
5,49
85
44
7
388
402
790
5,49
83
51
8
388
397
785
5,45
81
47
9
Pekka Loitokari
Riihi Jouset
388
397
785
5,45
78
53
10
Lukas Gautschi
Team Roth Bogensport
388
390
778
5,4
79
45
11
Stefan Rehr
BSC Herne
392
383
775
5,38
82
41
12
Eivind Lie
Klepp BS
379
392
771
5,35
71
54
13
373
394
767
5,33
71
49
14
385
382
767
5,33
70
53
15
Tobias Bildner
TSV Natternberg
381
383
764
5,31
69
51
16
Jozsef Csikos
Varde Bueskyttelaug
383
374
757
5,26
67
47
17
374
382
756
5,25
69
44
18
377
378
755
5,24
67
50
19
373
382
755
5,24
60
60
20
368
383
751
5,22
62
52
21
372
377
749
5,2
66
48
22
Kimmo Kuusisto
Ku-Ry
364
380
744
5,17
57
60
23
364
379
743
5,16
58
55
24
367
375
742
5,15
67
48
24
Marko Järvenpää
Riihi Jouset
355
387
742
5,15
58
53
26
365
376
741
5,15
62
49
27
370
370
740
5,14
60
53
28
369
369
738
5,12
54
57
29
Tuomo Laakso
Riihi Jouset
362
371
733
5,09
59
44
30
Vesa Peltoniemi
Ku-Ry
365
367
732
5,08
50
58
31
369
362
731
5,08
54
52
32
Petter Hjelle
Vidar BSK
356
374
730
5,07
49
59
33
351
376
727
5,05
51
55
34
Christer Paulsson
354
369
723
5,02
46
58
35
360
357
717
4,98
46
60
36
359
357
716
4,97
52
55
37
358
358
716
4,97
52
47
38
344
371
715
4,97
50
48
39
358
354
712
4,94
46
56
40
Vesa Vaajamäki
Riihi Jouset
351
354
705
4,9
43
50
41
356
347
703
4,88
41
60
42
344
354
698
4,85
36
59
43
Jonne Uusitupa
Tampereen Jousiampujat
343
351
694
4,82
42
49
44
332
347
679
4,72
29
57
45
Tor Solve Treti
Vidar BSK
340
335
675
4,69
36
44
46
326
343
669
4,65
36
50
47
334
335
669
4,65
30
51
48
315
351
666
4,62
38
44
49
333
315
648
4,5
26
51
CMH - Compound 50 Men
Rank
Skytt
Klubb
1
2
Totalt
Snitt
6
5
1
377
380
757
5,26
68
48
2
375
382
757
5,26
63
59
3
Bjørn Mikalsen
SK Vidar
367
369
736
5,11
56
50
4
335
351
686
4,76
37
47
5
307
325
632
4,39
27
35
6
302
287
589
4,09
18
31
7
222
336
558
3,88
26
29
CW - Compound Women
Rank
Skytt
Klubb
Kval
Snitt
6
5
Elim-1
Elim-2
Semi
Final
1
Sabine Sauter
Victory Archery
5,33
76
46
190
8
2
Katharina Landrock
German Shooting Federation
5,26
62
60
188
7
3
4,94
41
57
182
5
4
Ulrike Wiese
BSC Herne
5,06
51
51
185
6
5
4,98
55
44
180
4
-
-
6
5,17
57
54
180
3
-
-
7
Anne Lantee
Robin Hood
5,23
62
54
179
2
-
-
8
Alexandra Mischke
TSV Natternberg
4,99
54
45
178
1
-
-
9
Patricia Sauter
Victory Archery
4,88
47
50
-
-
-
-
10
4,74
31
54
-
-
-
-
11
Susanna Makkonen
Järvenpään Jousiampujat ry
4,61
34
47
-
-
-
-
12
3,61
12
25
-
-
-
-
LM - Longbow Men
Rank
Skytt
Klubb
Kval
Snitt
6
5
Semi
Final
1
4
15
36
2
3,13
10
13
3
3,45
9
18
4
2,92
3
7
IM - Instinctive Men
Rank
Skytt
Klubb
Kval
Snitt
6
5
Elim-1
Elim-2
Semi
Final
1
4,15
21
36
157
4
2
3,42
11
22
120
2
3
3,35
11
18
135
3
4
3,69
19
20
115
1
5
3,31
9
21
-
-
-
-
6
Torben Jensen
Københavns Bueskyttelaug
3,06
4
16
-
-
-
-
7
Josefine de Roepstorff
Københavns Bueskyttelaug
2,99
7
16
-
-
-
-